دکتر علیرضا نادری
  سلام، به حساب کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید
 


 

جراحی تعویض عدسی طبیعی چشم برای برداشتن عینک

 

 (Refractive Lens Exchange)

 

 تعویض عدسی طبیعی چشم یا به عبارت دیگر "جراحی برداشتن لنز شفاف (Clear Lens Extraction ) "، به منظور حذف عینک که "تعویض لنز داخل چشمی برای اصلاح پیر چشمی"  نیز نامیده می شود ، ممکن است در بیماران پیر چشم یا بیماران دوربین شدید  نسبت به لیزیک ، پی ار کی یا لازک انتخاب مناسبتری باشد .

اگر شما قبلا دوربین بوده اید و اکنون با رسیدن به سن پیر چشمی، دچار پیرچشمی نیز شده باشید، شاید مناسب ترین روش اصلاح شماره چشمتان، این روش باشد . با اینحال در بعضی بیماران نزدیک بین که کاندید مناسبی برای لیزیک ، پی ار کی یا لازک نیستند، عمل" تعویض عدسی طبیعی چشم "یا "همان برداشتن لنز شفاف " می تواند بهترین روش باشد .

پیشرفت هایی که در عمل جراحی کاتاراکت بوجود آمده،  باعث پیدایش این روش جدید جراحی عیوب انکسار برای اصلاح عینک شده است. در این عمل برای اصلاح عیب انکساری لنز طبیعی چشم با یک لنز مصنوعی داخل چشمی  (Intra Ocular Lens) یا IOL) ) تعویض می شود تا تصویری واضح بر روی شبکیه چشم متمرکز شده وبدین ترتیب از عینک رهایی یابید.

عمل برداشتن لنز شفاف در واقع عملی شبیه عمل کاتاراکت یا آب مروارید است؛ با این تفاوت که لنزی که در این عمل برداشته میشود بر خلاف کاتاراکت، لنزی شفاف و غیر کاتاراکته ( بدون کدورت ) است و فقط برای رهایی یا کاهش وابستگی شما به عینک این عمل انجام می شود. همانند جراحی آب مروارید بسته به مشکل بینایی شما و سلامتی چشمتان به سه روش مختلف میتوان جایگزینی لنز شفاف را انجام داد:

 

 لنز های داخل چشمی تک کانونی (Monofocal) : لنز های منو فوکال می توانند متناسب با شماره ای که در چشم گذاشته میشوند دید دور ، نزدیک و یا دید میانه (برای کار با کامپیوتر) را اصلاح کنند؛ اما قادر نخواهند بود که همزمان بینایی را برای فواصل مختلف اصلاح کنند. یکی از روش هایی که این لنز ها برای اصلاح بینایی برای افراد پیر چشم بعد از عمل آب مروارید یا عمل جراحی برداشتن لنز شفاف به کار می روند به نام "منوویژن یا اصلاح تک دید" نامیده می شود؛ به این ترتیب که یک چشم برای دید نزدیک و چشم دیگر برای دید دور اصلاح می شود و در نتیجه وابستگی فرد به عینک کم می شود.  

لنز های چند کانونی  (Multifocal IOL )  : این لنز ها بسته به طراحی آنها میتواند در کنار دید خوب دور دید مناسبی را به طور همزمان در نزدیک یا  میانه ایجاد کنند ( منظور از دید نزدیک دید شبیه مطالعه و دید میانه دید کامپیوتر است).

این لنزها انواع مختلفی دارند؛ اما در اینجا چند نوع از آنها که موفق به دریافت تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) شده اند؛ ذکر خواهند شد:


The ReZoom IOL لنز های ریزوم      

با کار گذاری لنز ریزووم در چشم, فرد بینایی خوبی در فواصل دور, نزدیک و حد فاصل آن را خواهد داشت. لنز ریزووم یک لنز چند کانونی نسل دوم است که پنج ناحیه اپتیکی برای اصلاح بینایی در فواصل مختلف را داراست. این لنز توسط شرکت AMO آمریکا طراحی و ساخته شده است. این لنز تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در مارس 2005 دریافت کرد. بر اساس مطالعات بالینی انجام شده, 92% افرادی که لنز ریزووم دارند, برای مطالعه اصلاً به عینک نیاز ندارند و یا فقط گهگاهی نیاز به عینک دارند. بطور معمول شش تا دوازده هفته زمان لازم است تا بیماران به این سیستم جدید عادت کنند. اگر شما مایلید که برای مطالعه وابستگی کمی به عینکتان داشته باشید, لنز ریزووم درست آن چیزی است که منتظرش هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی لنز ریزووم و نحوه کار آن بر روی این آدرس   اینجاکلیک کنید.

 

لنزهای چندکانونی تکنیس Tecnis Multifocal IOL

این لنز نیز توسط شرکت(Advanced Medical Optics )AMO آمریکا طراحی و ساخته شده است. این لنز diffractive بوده و در اندازه های مختلف مردمک, فرد بینایی خوبی در فواصل دور, نزدیک و حد فاصل آن را خواهد داشت. این لنز تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در اوائل 2009 میلادی دریافت کرد. برای اطلاعات از رضایتمندی بیماران و خصوصیات لنز تکنیس اینجا کلیک کنید.

 

The ReStor Acrysof IOL لنزهای ری استور 

این لنز توسط شرکتAlcon  آمریکا طراحی و ساخته شده است.بر اساس یک مطالعه بالینی که کارخانه سازنده این لنز انجام داد, 80% بیماران در هیچ شرایطی نیاز به عینک ندارند. این لنز با بهره گیری از تکنولوژی جدیدی در طراخی لنز بنام"apodized diffractive technology " بیمار را قادر می کند تا در فواصل مختلف بینایی خوبی داشته و کیفیت زنگی فرد را بهبود می بخشد. این لنز تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در مارس 2005 دریافت کرد. نوع آسفریک آن در اوائل سال 2007میلادی تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) رادریافت کرد. لنز آسفریک در قسمت های محیطی شعاع انحنای کمتری داشته و حساسیت کنتراست بالاتر و بینایی بهتری در شب دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این لنز اینجا کلیک کنید. 

 

لنزهای تطابقی یا Accomodative IOLs

لنز شناخته شده این گروه که تاییدیه انجمن دارو و غذای آمریکا FDA  را دارد "کریستا لنز " است.

این لنز در اواخر سال 2003 میلادی و زمانی که توسط شرکت eyeonics عرضه می شد, موفق به دریافت تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) شد. شرکت Bausch & Lomb در اوائل سال 2008 میلادی این لنز را تصاحب کرد و تحت عنوان" Crystalens HD " تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در اواخر ژوئن 2008 دریافت کرد. این لنز برای بازگرداندن قدرت تطابق چشم طراحی شده و در مطالعات انجام شده توسط FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) در 80% موارد پس از چهار ماه بیمارن بدون عینک بینایی 100% دارند؛ در حالیکه بینایی دور نیز خیلی خوب است.

از آنجایی که این لنز در هر دو طرف خود دارای لولا است, براحتی می تواند توسط عضلات مژگانی حرکت کند و چشم می تواند بطور طبیعی تری بر روی اشیاء دور و نزدیک تمرکز کند. در حال حاضر کریستا لنز تنها لنز تطابقی است که موفق به دریافت تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) شده است.  برای کسب اطلاعات کاملتر در باره کریستا لنز اینجا کلیک کنید و یا کلیپ لنز تطابقی را در ذیل این صفحه ببینید. 

 

روش جراحی عمل تعویض لنز  طبیعی چشم

این عمل به طور معمول تنها ١٠ تا ١۵ دقیقه طول میکشد و اگرچه برای این عمل در بیمارستان بستری میشوید و در واقع یک عمل سرپایی است؛ دو چشم باید در دو روز جداگانه و حداقل بفاصله چند روز عمل شوند . اغلب بیماران روز بعد از عمل بهبودی قابل ملاحظه ای را در دید خود شاهد خواهند بود. قضاوت در مورد نتایج نهایی دید ممکن است تا چند هفته نیز بطول انجامد و تا آن زمان ممکن است علائم خفیفی مثل تاری دید، دیدن هاله در اطراف اشیا، خیرگی نور یا احساس جسم خارجی مختصری را در چشم خود داشته باشید .

معمولا ظرف یک هفته بعد امکان رانندگی وبرگشت به کار خود را پیدا خواهید کرد اما به هر حال این پزشک شماست که بسته به وضعیت دید شما اجازه نهایی را صادر خواهد نمود. این لنزی که به عنوان جایگزین، بجای لنز طبیعی چشم شما انتخاب شده است، لنز مصنوعی و دائمی است و تا اخر عمر نیازی به تعویض آن پیدا نخواهید کرد

 

 

عمل برداشتن لنز طبیعی چشم برای اصلاح پیرچشمی 

اغلب افراد پس از رسیدن به سنین بیش از چهل سالگی احساس می کنند که برای مطالعه و دیدن اشیاء نزدیک به عینک نیاز دارند. این تغییرات در عدسی را" پیر چشمی" می نامیم. در پیر چشمی بدلیل کاهش انعطاف پذیری عدسی چشم,عضلاتی که مسئول تطابق هستند؛ (عضلات مژگانی) نمی توانند بخوبی این عمل را انجام دهند.

روش های غیر جراحی پیر چشمی شامل عینک های مطالعه ، عینک های دو کانونی ، عینک های تدریجی و عینک های چند کانونی است . انتخاب دیگر استفاده از کنتاکت لنز برای اصلاح دید نزدیک بروش تک دید است .

جراحی ریفرکتیو شامل لیزیک ، پی ار کی و جراحی با لنزهای داخل چشمی بطور مستقیم قادر به اصلاح مشکلات پیر چشمی نیست .گرچه پیشرفت های اخیر در منویژن لیزیک و کراتوپلاستی هدایتی نیز برای درمان پیر چشمی مطرح شده اند هر فردی کاندید مناسبی برای عمل نبوده و ممکن است پارامترهای لازم برای این روش ها را نداشته باشد.

برای بیماران با پیر چشمی و دوربینی متوسط تا شدید ، عمل برداشتن لنز شفاف اغلب مناسبترین و شایعترین انتخاب جراحی است .

یکی از معمولترین روشهای تعویض لنز استفاده از لنزهای چند کانونی Restor   کارخانه الکان امریکا ، لنز Rezoom و لنز Tecnis کارخانه ابوت (Abbott ) و لنز های تطابقی Crystalens  کارخانه Baush + Lomb است. لنز های مولتی فوکال و تطابقی امکان تمرکز تصاویر در فواصل مختلف را فراهم نموده و پیر چشمی را در حدی معادل دید دور اصلاح میکنند .

 

مقایسه برداشتن لنز طبیعی با لیزیک در شماره های بالای عینک  

گر چه لیزیک معمولترین روش اصلاح نزدیک بینی و دور بینی است اما در شماره های خیلی بالا یا در مواردی که قرنیه  غیر طبعی است، جراحی ریفرکیتو روی لنز طبیعی بیمار بصورت تعویض لنز یا اضافه کردن لنز مصنوعی به چشم می تواند انتخاب بهتری باشد .

بر خلاف لیزیک و پی ار کی عمل برداشتن لنز قادر به اصلاح هر درجه از دوربینی بوده و معمولا کیفیت دید نهایی در عمل تعویض عدسی طبیعی چشم بهتر از این عمل ها است .

اگر دچار نزدیک بینی هستید برداشتن لنز تنها در صورتی انجام میشود که کاندید مناسبی برای روش های معمولتر اصلاح دید مانند لیزیک نباشید؛ چراکه بویژه بیماران با نزدیک بینی شدید مستعد جداشدگی شبکیه بعد از این عمل هستند

همچنین به هزینه این عمل نیز توجه داشته باشید. هزینه این عمل در امریکا حداقل دو برابر لیزیک میباشد و حتی در ایران نیز هزینه عمل بیش از دو برابر عمل لیزیک است؛ اما از انجایی بعنوان عمل اب مروارید در نظر گرفته میشود، بیمه های تکمیلی معمولا این عمل را پوشش میدهند.

 

مزایای عمل برداشتن لنز شفاف طبیعی

1-     دوره بهبودی سریعتر

2-     پیش آگهی بسیار عالی نتیجه عمل

3-     برای افراد بالای 40 سال می تواند از لیزیک بهتر باشد.

4-     عمل شبیه عمل آب مروارید است؛ لذا کم خطر و آسان است.

 

خطرات و عوارض احتمالی 

عمل برداشتن لنز شفاف، دقیقا همانند عمل کاتارکت انجام میشود و بنابراین تکنیک جراحی و عوارض ان نیز دقیقا شبیه جراحی کاتاراکت است . عوارض مخاطره آمیز نادر بوده و بیشترعوارض با درمان دارویی و یا جراحی تکمیلی دیگری درمان می شود.  ممکن است این عمل نسبت به لیزیک و لازک با خطرات بیشتری همراه باشد؛ اما برای بیمارانی که شماره های بالا و تمایل زیادی برای برداشتن عینک دور و نزدیک  و لنز تماسی دارند، انتخاب مناسبی است.
 

 

کلیپ های "جراحی تعویض لنز طبیعی چشم" (برای دیدن فیلم در اندازه مناسب بر روی فیلم کلیک دوبله کنید یا در پایین و سمت راست فیلم کلیک کنید )  

 

             
      انتخاب لنز داخل چشمی مناسب                                      لنزهای داخل چشمی تطابقی                                                              لنز داخل چشمی چندکانونی                                       لنز داخل چشمی چندکانونی تکنیس    
 
 

مطالب مرتبط

 

در باره دکتر نادری

عناوین سایت 

ساختمان چشم  

دانستنی های چشم 

بیماری های چشم 

جراحی های چشم  

آب مرواریدیا کاتاراکت

قوز قرنیه 
پرسش و پاسخ های چشم پزشکی
 

کلیپ ها و فیلم های چشم پزشکی  

 بیمه های طرف قرارداد

جراحی اصلاح عیوب انکساری

عیوب انکساری  

لیزر  

لیزر اگزایمر  

لیزر فمتوسکند  

داوطلب مناسب لیزیک، لازک، پی آر کی و ...  

آمادگی قبل از عمل لیزیک،لازک، پی آر کی و ....  

پی آر کی PRK  

 لازک  

 اپی لیزیک  

لیزیک  

لیزیک اختصاصی

فمتولیزیک  

لازک یا لیزیک؟  

دستورات و مراقبت پس از لیزیک، لازک، پی آرکی و ...  

لنزهای داخل چشم اصلاح عیوب انکسار  

تعویض عدسی طبیعی چشم 

منوویژن (دید تک چشمی)  

کراتو پلاستی هدایتی CK   

لیزیک و چشم پزشکان  

لیزیک و خشکی چشم  

لیزیک و حاملگی