دکتر علیرضا نادری
  سلام، به حساب کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید
 

 

 

 

گلوکوم (آب سیاه)

 

 

گلوکوم چیست؟  

 گلوکوم یا آب سیاه یکی از بیماری های چشم است که ممکن است  منجر به از دست دادن بینایی گردد. گلوکوم به علت تجمع مایع در کره چشم رخ می دهد. این مایع مسئول تغذیه و سالم نگه داشتن چشم است. . این مایع پس از ترشح و گردش در داخل کره چشم،  از طریق زاویه چشم و مجاری خارج کننده،  که در قسمت  جلوی چشم قرار دارند، تخلیه می شود. . در افراد مبتلا به گلوکوم ، محل زه کشی در چشم مسدود شده و مایع داخل چشم  نمی تواند از چشم خارج شود. بنابراین، مرتبا مایع تولید شده و باعث می شود فشار داخل کره چشم افزایش یابد.

 

چگونه افزایش فشار به چشم شما صدمه می زند؟

افزایش فشارباعث تخریب سلولهای عصبی در چشم شده که منجر به از دست دادن بینایی می شود.  در ابتدا ، ممکن است فقط بینایی نقاطی در قسمت های محیطی  یا اطراف و جوانب میدان بینایی مختل شود. اگر بیماری گلوکوم درمان نشود ، دید مرکزی شما  نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.  از دست دادن بینایی ناشی از گلوکوم دائمی است.

 

علائم گلوکوم چه هستند؟

اکثر افراد مبتلا به گلوکوم هیچگونه علائمی ندارد. شما ممکن است تا مراحل انتهایی بیماری متوجه از دست دادن بیناییتان نشوید.  نیمی از افراد مبتلا به گلوکوم از بیماری خود آگاه نیستد و زمانیکه متوجه از دست دادن بینایی می شوند ، دچار آسیب شدید چشم شده اند.

ندرتا فرد دچارحمله حاد (ناگهانی و کوتاه مدت) گلوکوم می شود.  در این موارد ، چشم قرمز و خیلی دردناک می شود. تهوع ، استفراغ و تاری دید نیز ممکن است رخ دهد.

 

 چه کسانی مستعد گلوکوم هستند؟ 

 عوامل خطرساز برای گلوکوم عبارتند از: سن ، نژاد سیاه، سابقه خانوادگی گلوکوم ، فشار چشم بالا، مرض قند ، فشار خون بالا و نزدیک بینی.

 

 چگونه می توانیم بدانیم که مبتلا به گلوکوم هستیم؟

  شما تا زمانیکه متوجه از دست رفتن بینائیتان نشوید، نمی دانید که مبتلا به گلوکوم ، شده اید.  از آنجا که  گلوکوم علائمی غیر از از دست دادن بینایی ندارد،  مهم است که به طور منظم  توسط چشم پزشک معاینه کامل چشم شوید. متخصص چشم، پزشکی است که برای ارائه مراقبت از چشم ها ، از جمله تشخیص و درمان گلوکوم آموزش دیده است. چشم پزشک می تواند فشار چشم شما را اندازه گیری کند و اقدام به بررسی عصب بینایی و ارزیابی میدان بینایی مرکزی و محیطی شما نماید.  تشخیص زودرس  و درمان  گلوکوم می تواند از صدمه به سلولهای عصبی چشم و کوری تدریجی جلوگیری کند.

 

هر چند وقت یکبار باید چشم ها معاینه شوند؟  

بطور کلی توصیه می شود که در سن  39 سالگی  معاینه کامل چشم شوید. پس از آن ، هر 2 تا 4 سال یکبار معاینه چشم شوید.  بعد از سن 64 ،  هر 1 تا 2 سال معاینه شوید.

 

درمان گلوکوم چیست؟

گلوکوم را می توان با قطره های چشمی ، قرص ، جراحی لیزری ، جراحی چشم و یا ترکیبی از این روش ها درمان کرد.  . هدف از درمان این است که با پایین آوردن فشار چشم، ازآسیب بیشتر عصب بینایی و از دست رفتن دید جلوگیری کنیم.

 

 کلیپ های  "گلوکوم و روشهای تشخیصی و درمانی آن" (برای دیدن فیلم در اندازه مناسب بر روی فیلم کلیک دوبله کنید یا در پایین و سمت راست فیلم کلیک کنید )

 

 

1- جسم مژگانی                                                               2 - عصب بینایی                                                               3- آب سیاه(گلوکوم)

4- آب سیاه (گلوکوم) چیست؟                              5-مکانیسم بروز گلوکوم (نحوه جریان مایع داخل کره چشم)                                    6-علل آب سیاه (گلوکوم)

7-ریسک فاکتورهای گلوکوم (آب سیاه)                                         8- فشار چشم بالا                                                    9- گلوکوم (آب سیاه)با زاویه باز

 

10- گلوکوم (آب سیاه)با زاویه بسته                       11-گلوکوم (آب سیاه) ناشی از سندرم پوسته ریزی (سودواکسفولییشن)                    12- مروری بر تستهای تشخیص گلوکوم

13- تغییرات میدان بینایی در گلوکوم یا آب سیاه                  14- تغییرات عصب بینایی در گلوکوم یا آب سیاه                                  15- مروری بر درمان گلوکوم یا آب سیاه

16- نحوه چکاندن قطره در بیماران گلوکومی  17- ایریدوتومی با لیزر(ایجاد سوراخ در محیط عنبیه یا PI در درمان گلوکوم زاویه تنگ )  18- لیزر ترابکولوپلاستی انتخابیSLT (در درمان گلوکوم زاویه باز و گلوکوم پوسته ریزی)

19  - عمل جراحی آب سیاه ( ترابکولکتومی)        20- عمل جراحی ترابکولکتومی و کار گذاری لوله یا شانت            21- عمل جراحی ترابکولکتومی و کارگذاری ایمپلنت کلاژن

مطالب مرتبط

 

در باره دکتر نادری

عناوین سایت 

ساختمان چشم  

دانستنی های چشم 

بیماری های چشم 

جراحی اصلاح عیوب انکساری

آب مرواریدیا کاتاراکت

قوز قرنیه 
پرسش و پاسخ های چشم پزشکی
 

کلیپ ها و فیلم های چشم پزشکی  

 بیمه های طرف قرارداد

 

جراحی های چشم 

جراحی عیوب انکسار  

کاتاراکت (آب مروارید)  

گلوکوم (آب سیاه)  

پیوند قرنیه  

بلفاروپلاستی (زیبایی پلک)

 پتوز (افتادگی پلک)  

استرابیسم (انحراف چشم)  

تخلیه و پروتز چشم  

بوتاکس  

ژل و فیلر  

عمل مجرای اشکی

جدا شدگی شبکیه 

تزریق آواستین

جراحی ناخنک

 گل مژه  

شالازیون  

انتروپیون  

اکتروپیون