دکتر علیرضا نادری
  سلام، به حساب کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید
 

 


  

ليزيک      LASIK 

 

 

 ليزيك به معني ليزر در ضخامت قرنيه مي باشد (Laser Assisted in Situ Keratomileusis LASIK).  این عمل  به صورت سرپایی است و دوره بهبودي عمل کوتاه است. لیزیک در افرادي که نزديک بيني، دوربيني و آستيگماتيسم بالا دارند، موثر بوده و باعث کاهش و یا حذف وابستگي فرد به عينک و لنز تماسي مي شود. مثل سایر روش های جراحی لیزری، لیزیک با تغییر شکل قرنیه عیوب انکساری چشم را اصلاح می کند.

لیزیک در افراد نزدیک بین باعث تخت تر شدن قرنیه با انحنای زیاد می شود و در افراد دوربین قرنیه با انحنای کم را پر شیب تر می کند و در افراد مبتلا به آستیگماتیسم  با منظم کردن قرنیه آستیگماتیسم را اصلاح می کند. همانگونه که احتمالا اطلاع دارید لیزیک به طور اولیه برای اصلاح پیر چشمی انجام نمی شود، مگر در موارد خاص که با نرم افزار های مخصوص قرنیه را به صورت چند کانونی لیزر می کنند و یا در نوعی از درمانها پیر چشمی به نام مونوویژن یا دید تک چشمی ( با دید ترکیبی) که یک چشم برای دور وچشم دیگر برای نزدیک اصلاح می شود.

 

 

کلیپ "اصلاح عیوب انکسار" (برای دیدن فیلم در اندازه مناسب بر روی فیلم کلیک دوبله کنید یا در پایین و سمت راست فیلم کلیک کنید )

 

منظور از اصلاح عیوب انکساری چیست؟

 

تاکنون مليونها نفر در سراسر جهان تحت اين عمل مهيج و جالب قرار گرفته اند. استفاده از ليزيك براي اصلاح نزديك بيني و آستيگماتيسم درسال1998 مورد تاييد FDA (سازمان نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا) قرار گرفته است .در آمريکا در سال 1999 ميلادي قريب به يک مليون نفر و در رسال 2000 ميلادي حدود 1300000نفر ليزيک شده اندو اکنون سالانه بيش از دو ميليون نفر  تحت روش هاي اصلاح عيوب انكساري با ليزر قرار مي گيرند.اکثر افرادي که از عينک و يا لنز تماسي استفاده مي کنند، از اين عمل سود مي برند.

بهبودي بينايي در ليزيک چشمگير و سريع است؛ بطوريکه اکثر افراد روز بعد از عمل، بدون نياز به عينک يا لنز تماسي قادر به رانندگي هستند. بهر حال؛ تا رسيدن به بينائي نهايي و کامل ، حدود دو تا سه هفته و در بعضي موارد چند ماه زمان لازم است.

 
بررسي ها و کارهاي قبل از عمل ليزيک

آیا قصددارید برای رهایی از عینک و لذت از زندگی، بدون وابسگی به عینک یا لنز تماسی، به میلیون ها نفر که عمل لیزیک را انجام داده اند، بپیوندید؟ به شما خیرمقدم و تبریک می گوئیم. مطلب زیر را برای آمادگی عمل های اصلاح لیزری بینایی مثل لیزیک، لازک ، پی آر کی و ترانس پی آر کی مطالعه فرما ئید.

 • اگر از لنز تماسي نرم(soft contact lenses ) استفاده مي کنيد، حد اقل از يک هفته قبل  استفاده از لنزتان را متوقف کنيد.  
 • اگر از لنز تماسي سخت(rigid gas-permeable contact lenses ) استفاده مي کنيد، حد اقل از 3 تا 4 هفته قبل استفاده از لنزتان را متوقف کنيد.
 • در صورتي که شک داشته باشيم که پس از برداشتن لنز تماسي هنوز تغييرات قرنيه ناشي از لنز به وضعيت طبيعي برنگشته است، اندازه گيري عيب انکسار (تعيين نمره عينک) تا زمان ثابت شدن عيب انکسار با فواصل يک تا چند هفته يکبار تکرار مي شود و سپس آزمايشات قبل از عمل انجام مي شود. 
 • پس از مراجعه به مطب يا کلينيک چشم پزشکي، معاينه کامل چشم پزشکي شامل: معاينه با اسليت لامپ، اندازه گيري فشار چشم ها، بررسي حرکات کره چشم و بررسي قسمت هاي خلفي چشم يعني عصب و پرده شبکيه (پس از ريختن قطره گشاد کننده مردمک) و ارزيابي دقيق عيب انکسار (نمره عينک) و ميزان بينائي انجام مي شود.
 • عکس هاي رنگي خاصي به نام توپوگرافي و پاکي متري و يا ارب اسکن براي ارزيابي قرنيه از نظر اندازه گيري ضخامت قرنيه و عدم وجود قوز قرنيه و آستيماتيسم نامنظم و بررسي جزئيات نقشه اپتيکي سطح قرنيه انجام مي شود.

 

عکس توپوگرافی پنتاکم

 • پس از کسب اطلاعات کافي و آگاهي از توانايي ها و محدوديت هاي عمل و با انتظارات واقعي تصميم به عمل بگيريد.
 • روز قبل از عمل استحمام کنيد و لبه پلک ها را با شامپو بچه رقيق شده بخوبي شستشو دهيد.
 • حداقل از ۷۲ ساعت قبل از عمل روزانه دو بار صبح و شب چشم‌ها، لبه پلک‌ها و مژه‌ها را با آب ولرم و شامپو بچه شستشو دهید.
 • روز عمل به هيچ وجه از عطر، ادکلن و ساير مواد معطر استفاده نکنيد(دستگاه ليزر نسبت به بو حساس است)  و از آرايش لبه پلکها جدا اجتناب کنيد.
 • شب قبل از عمل استراحت کافی و کامل داشته باشید.
 • لزومی ندارد که ناشتا باشید؛ اما از نوشیدن الکل و مصرف داروهایی که شما را خواب آلود می کند، خود داری کنید.
 • اگر پزشک جراح شما استفاده از قرص و یا قطره‌ای را قبل از عمل توصیه کرده‌اند، حتماً طبق دستور ایشان آن‌ها را مصرف نمایید.
 • پس از انجام عمل لیزیک و لازک قادر به رانندگی نخواهید بود؛ لذا توصیه می شود برای برگشت به منزل یک نفر همراه داشته باشید.
 • در صورتی که بعد از عمل قصد مسافرت دارید حتماً قبل از عمل با جراح خود هماهنگ فرمایید.
 • برای ساعت حضور شما در بیمارستان روز قبل از عمل از مطب با شما تماس گرفته  و هماهنگی می شود.  سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید تا قبل از موعد مقرر در بیمارستان حضور داشته باشید.
 • اگر تصمیم به استفاده از بیمه دارید، قبل از عمل با اداره بیمه و بیمارستان محل عمل هماهنگی های لازم را انجام دهید و معرفی نامه را از اداره بیمه بگیرید تا در روز مراجعه برای عمل به مشکل مالی برخورد نکنید. 
 • هزینه های عمل طبق تعرفه مصوبه وزارت بهداری است که می توانید از پرسنل مرکز چشم پزشکی دکتر نادری و یا از بیمارستان محل عمل استعلام بفرمایید. در صورتیکه از بیمه استفاده می کنید، میزان سهم پرداختی خودتان را از اداره بیمه مربوطه استعلام کنید.
 • ویزیت‌های بعد از عمل لیزیک و لازک برای تنظیم شماره نهایی چشم شما، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خواهشمند است طبق برنامه زمان بندی شده که به شما اعلام شده، چهت معاینات منظم و دروره ای به مطب مراجعه نمائید.

 

کلیپ "معاینات و بررسی های قبل از عمل لیزیک" (برای دیدن فیلم در اندازه مناسب بر روی فیلم کلیک دوبله کنید یا در پایین و سمت راست فیلم کلیک کنید )  

معاینات و بررسی های قبل از عمل لیزیک

 

تکنيک عمل ليزيک

لیزیک عملی سرپایی است. پس از ورود به اتاق عمل لباس استریل و مناسب عمل می پوشید. قبل از شروع قطره بي حسي در چشمتان  ريخته مي شود و شما در طي عمل و بعد از عمل ليزيک درد نخواهيد داشت.  سپس وارد اتاق لیزر می شوید. بر روی یک صندلی می نشینید و پرستار اطراف چشم ها و پلك هایتان را با محلول بتادين ضد عفوني مي کند و به صورت همزمان مراحل عمل را به شما توضیح خواهد داد. سپس از شما درخوست می شود که بر روي تخت لیزر به پشت دراز بكشيد و مجددا قطره بي حسي در چشمتان ريخته مي شود. عمل فوق العاده راحت و آسان است و چند دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید.  توسط  وسيله ای مخصوص پلك ها از هم باز نگه داشته مي شود و ميکروسکوپ اتاق عمل روبروي صورت شما قرار مي گيرد. در داخل ميکروسکوپ نور قرمز یا سبز رنگ کوچکي وجود دارد که ابتدا ثابت است و در حين انجام ليزر، چشمک زن مي شود. براي افزايش دقت اصلاح بايد مرتبا  (بخصوص زماني که صداي جرجر ناشي از ليزر را مي شنويد) به اين نور خيره شويد.

 

آمادگی در اتاق عمل برای انجام لیزیک
 

ليزيك در سه مرحله به صورت زير انجام مي شود:

در مرحله اول؛ وسیله ه ای به نام "ساکشن رینگ" روی سطح چشم شما گذاشته می شود و با ایجاد مکش و فشار منفی چشم را ثابت می کند و از حرکات آن جلوگیری کرده و قرنیه را نیز برای برداشن فلپ (لایه سطحی) مسطح می کند. در این زمان توسط تیغه ای بسیار تیز بنام "میکرو کراتوم" يك لايه (flap) از قسمت سطحي قرنيه به قطر تقريبي 9 ميلي متر و ضخامت  در حدود 160 ميكرون (هر ميکرون برابر با يک هزارم ميليمتر است) برداشته مي شود که یک طرف آن توسط لولایی به قرنیه اتصال دارد. چون رينگ با ساکشن و مکش چشم را داخل خود نگه مي دارد، فشار چشم بالا مي رود و چند لحظه احساس تاري و فشار مي کنيد. در این مرحله احساس فشار بر روی چشمتان طبیعی است و جایی را نمی بینید. سعی کنید آرام باشید و اضطراب نداشته باشید و حرکت نکرده و زور نزنید. این مرحله فقط چند ثانیه طول می کشد.

در فمتولیزیک همین مراحل تکرار می شود؛ اما به جای برش با تیغه میکروکراتوم، از  لیزر فمتوسکند برای تهیه فلپ قرنیه استفاده می شود و مابقی مراحل عمل، مشابه هم ادامه می یابد.

در مرحله دوم؛ لایه سطحی (فلپ) به آرامی به عقب برگردانده شده و  با  ليزراكسايمر؛ قسمت مركزي عمق بستر قرنيه تراش داده مي شود که ميزان تراش؛ بسته به ميزان و نوع شماره چشم از يک فرد به فرد ديگر تفاوت خواهد کرد.  بدین ترتیب قرنیه تغییر شکل داده شده و شماره چشم اصلاح می شود.

در مرحله سوم؛  لايه يا flap بجاي اوليه خود برگردانده مي شود. زیر آن با سرم شستشو داده شده و اين لايه بدون نياز به بخيه در جاي خود فيکس شده می چسبد.

 

 

 

 نحوه عمل لیزیک را در فیلم زیر می توانید ببینید:

 

 

کلیپ "عمل جراحی  لیزیک" (برای دیدن فیلم در اندازه مناسب بر روی فیلم کلیک دوبله کنید یا در پایین و سمت راست فیلم کلیک کنید )

 
 

عمل جراحی لیزیک 

 

 

 

نتايج و عمل ليزيک

پس از عمل ليزيک، تقريبا در همه افراد بينائي بهتر مي شود. نتایج جراحی لیزیک با پیشرفت هایی که در تکنولوژی و مهارت جراحان صورت گرفته است بطور فزاینده ای بهتر شده است. عمل لیزیک در مجموع از دقت بسیار بالایی بر خوردار می باشد و اکثر افرادی که تحت عمل قرار گرفته اند از نتایج آن راضی می باشند.

بهرحال در ليزيک هميشه ديد به 20/20 و يا حتي 20/40  نمي رسد. اکثر افراد بعد از عمل بدون عينک و لنز تماس، بينائي خوبي خواهند داشت، اما کساني که عيوب انکسار ي بالا دارند(نزديک بيني بيش از 7 ديوپتر و آستيگماتيسم بيش از 3 تا 4ديوپتر) بايد توقع واقعی از این عمل داشته باشند.  


تکنولوژی نقش مهمی در نتایج عمل لیزیک و سایر جراحی های عیوب انکساری دارد. تکنولوژی اصلاح عیوب انکساری چشم با لیزر مداوما تقییریافته و تکامل پیدا می کند. امروزه داوطلبان اصلاح عیوب انکساری برای اصلاح بینائیشان به روش های متنوعی دسترسی دارند که هر کدام مزایا  و معایب خاص خود را دارد. تکنولوژی اصلاح بینایی با لیزر یکی از بهترین روش های خلاص شدن از دست عینک است.  

از طرفی تجربه جراح نیز پا به پای پیشرفت تکنولوژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گاها در تبلیغاتی برای جلب مشتری برای ارزان تر شدن عمل، جراحانی که تکنولوژی پیشرفته ای در اختیار ندارند و از طرفی تجربه کافی برای این اعمال ندارند، اقدام به اصلاح بینایی شما می کنند که پس از بروز عوارض ناشی از تکنولوژی قدیمی و یا تجربه کم جراح، ممکن است نتوان کیفیت بینایی شما را به محدوده نرمال بازگرداند. پس در انتخاب جراح و تکنولوژی حتما دقت فرمایید.
در مورد تکنولوژی دستگاهی که قرار است با آن عمل شوید بپرسید .

از پزشکتان بپرسید که آیا تصمیم دارد با استفاده از روش لیزیک اختصاصی Wavefront Technology حتی الامکان از عوارض ناخواسته ای مثل خیرگی در مقابل اشیا نورانی، یا دیدن هاله در اطراف نور بکاهد یا خیر ؟ با اینحال انتخاب این موضوع معمولا نکته ای است که با صلاحدید پزشک شما صورت میگیرد. بعد از بررسی تمامی این موارد است که که میتوانید به اطمینانی نسبی از کیفیت بالای عمل خود و به نتایجی قابل قبول امیدوار شوید

عمل لیزیک بر روی قرنیه که بافتی زنده است انجام می شود؛ لذا پاسخ به درمان در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلا تراش قرنیه برای اصلاح سه دیوپتر از نزدیک بینی در یک فرد ممکن است نسبت به فرد دیگر نهایتا، میزان کمتر یابیشتری اصلاح کند. علاوه بر پاسخ بافتی؛ نوع و میزان شماره عینک نیز در نتیجه نهایی عمل لیزیک تاثیر بسزایی دارد. بعنوان مثال لیزیک در چشم های با نزدیک بینی ساده در حد یک تا چهار در مقایسه با نزدیک بین های بالاتر؛ نتایج بمراتب  بهتری دارد. همچنین نتیجه عمل لیزیک درچشم های نزدیک بین، خیلی بهتر از چشم های دوربین است. بنابراین انتظار درست و منطقی از عمل لیزیک اینست که با انجام این عمل؛ وابستگی به عینک به میزان قابل توجه ای کاهش یابد؛ در حدی که فرد قادر باشد عمده کارهای روزمره را بدون عینک انجام دهد؛ اما باید در نظر داشته باشیم که  برای انجام کارهایی که به دقت بیشتری نیاز دارند (مانند رانندگی در شب)؛ ممکن است به یک عینک شماره کمی نیاز باشد.

ليزيک عملي اختياري و داوطلبانه است که دقت بسیار بالا و نتایج مطلوب دارد و معایب و خطرات بالقوه خود را نیز داراست. در مجموع، داوطلب مناسب براي انجام اين عمل؛ فردي است با ميزان متناسب نزديک بيني، دوربيني و يا آستيگمابيسم که آگاهانه و با اطلاعات کافي و از همه مهم تر با توقعات واقعي تصميم به انجام اين عمل بگيرد.  

خطرات بالقوه پس از عمل شامل: خيرگي واذيت ناشي از نور(glare)، ديدن هاله يا پخش نور چراغ ها در شب(halos or starburst ) و عفونت قرنيه است. خوشتختانه عوارض تهديد کننده بينائي نظير عفونت فوق العاده نادر است.

 

عوارض احتمالی لیزیک 

خطرات بالقوه پس از عمل شامل:خشکی چشم، خيرگي واذيت ناشي از نورglare))، ديدن هاله يا پخش نور چراغ ها در شب(halos or starburst  ) (که بمرور زمان و با ادامه روند ترمیم از بین میروند)، مشلات در ارتباط با فلپ (مثل برش نامنظم آن و یا ایجاد چین و چروک) و عفونت قرنيه است. اغلب بیماران پاسخ خوبی به درمان داده و در مواردی نیز بروز مشکلاتی نه چندان جدی دور از ذهن نیست. خوشتختانه عوارض تهديد کننده بينائي نظير عفونت فوق العاده نادر و کمتر از ١% موارد است.

مطالعات نشان داده اند که عوارض لیزیک با افزایش تجربه جراح بطور قابل ملاحظه ای کاهش مییابد که همین موضوع اهمیت انتخاب یک جراح با تجربه را بیش از پیش نشان میدهد.

مهم است که بدانید سلامت عمومی بدن و چشم شما قطعا در بروز عوارض احتمالی موثر خواهد بود. با اینحال حتی در بهترین شرایط سلامتی نیز افراد مختلف پاسخ های مختلفی به جراحی میدهند .

 

 

 

شرايط و دستورات پس از عمل ليزيک  

 • بلافاصله پس از عمل ليزيک ديد چشمتان تار است. نگران نباشيد. اين حالت طبيعي و قابل انتظار است. صبح روز بعد که از خواب بيدار شويد، بينائي شما شفافيت قابل توجهي خواهد داشت.بينائيتان طي دو تا سه هفته آينده شفافتر نيز خواهد شد.  
 • استفاده از عینک آفتابی جهت جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش به قرنیه تا چند ماه پس از عمل ضروری است. در صورت عدم استفاده از عینک احتمال کدورت قرنیه افزایش می‌یابد. می‌توانید از عینک تجویز شده توسط کلینیک و یا عینک آفتابی خودتان استفاده نمایید و یا آفتابی استاندارد از مطب تهیه کنید

  بهتر است طي هفته اول موقع خواب از محافظ چشمي (شيلد) يا عينک محافظ استفاده کنيد.  
 • قطره هاي چشمي را طبق دستور پزشک استفاده کنيد.  
 • کار هاي چشمي مثل رانندگي، تلويزيون، مطالعه،کامپیوتر  و ..... تا جائيکه ميزان بينائي شما کافي باشد و خسته نشويد، منعي ندارد. چند هفته اول، بيرون از منزل از عينک آفتابي استفاده کنيد.  
 • مراقب باشيد که طي ماه اول چشمتان را مالش ندهيد زيرا اين کار ممکن باعث جابجا شدن فلپ (لايه بريده شده قرنيه) شود؛ گرچه پس از چند روز از گذشت عمل احتمال جابجايي فلپ خيلي کم است ولي بهر حال بايد احتياط کنيد.  
 • حد اقل طي دو هفته اول پس از عمل، از آرايش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنيد.  
 • دو تا سه هفته پس از عمل استخر نرويد و پس از آن نيز از عينک شنا استفاده کنيد. حداقل تا سه ماه پس از عمل شيرجه نزنيد.   
 • بيماران ليزيک معمولا پس از عمل هيچگونه ناراحتي ندارند. اگر چشمتان درد يا ناراحتي داشت و يا بينائيتان بجاي بهتر شدن کاهش يافت، بلافاصله مراجعه کنيد. در شرایط اورژانس،  در صورت تعطیلی مطب، در تمام ساعات شبانه روز می توانید به بیمارستان چشم پزشکی نگاه مراجعه کنید. 
 • خشکي چشم بعد از عمل ليزيک حداقل بصورت گذرا شايع است. اين حالت باعث سوزش، احساس خشکي و جسم خارجي در چشم، و يا حتي تاري بينائي مي شود. بسياري از جراحان توصيه مي کنند که در چند هفته اول پس از عمل ليزيک از قطره هاي اشک مصنوعي ترجيحا بدون ماده نگهدارنده استفاده شود. ديگر جراحان ممکن است براي پيشگيري از عوارض خشکي چشم، قبل از عمل پيشنهاد بستن موقت مجراي خروجي اشک را با "وسيله مسدود کننده مجراي اشک" بدهند و بعدا هر موقع که لازم باشد، براحتي آن را برمي دارند.

 

 

کلیپ " دستورات و مراقبت های پس از عمل جراحی لیزیک" (برای دیدن فیلم در اندازه مناسب بر روی فیلم کلیک دوبله کنید یا در پایین و سمت راست فیلم کلیک کنید )

 

 

مراقبت ها و دستورات پس از عمل جراحی لیزیک

مطالب مرتبط

 

در باره دکتر نادری

عناوین سایت 

ساختمان چشم  

دانستنی های چشم 

بیماری های چشم 

جراحی های چشم  

آب مرواریدیا کاتاراکت

قوز قرنیه 
پرسش و پاسخ های چشم پزشکی
 

کلیپ ها و فیلم های چشم پزشکی  

 بیمه های طرف قرارداد

جراحی اصلاح عیوب انکساری

عیوب انکساری  

لیزر  

لیزر اگزایمر  

لیزر فمتوسکند  

داوطلب مناسب لیزیک، لازک، پی آر کی و ...  

آمادگی قبل از عمل لیزیک،لازک، پی آر کی و ....  

پی آر کی PRK  

 لازک  

 اپی لیزیک  

لیزیک  

لیزیک اختصاصی

فمتولیزیک  

لازک یا لیزیک؟  

دستورات و مراقبت پس از لیزیک، لازک، پی آرکی و ...  

لنزهای داخل چشم اصلاح عیوب انکسار  

تعویض عدسی طبیعی چشم 

منوویژن (دید تک چشمی)  

کراتو پلاستی هدایتی CK   

لیزیک و چشم پزشکان  

لیزیک و خشکی چشم  

لیزیک و حاملگی