دکتر علیرضا نادری
  سلام، به حساب کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید
 

 

 

روش هاي مختلف عمل جراحي آب مرواريد

  

 

عمل جراحي آب مرواريد به طور کلي به دو شکل انجام مي شود:   

1 - عمل آب مرواريد به روش داخل کپسولي يا اينترا کپسولار  کاتاراکت اکسترکشن 

2- عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي يا اکسترا کپسولار  کاتاراکت اکسترکشن

درعمل آب مرواريد به  روش داخل کپسولي؛ عدسي به همراه کپسول احاطه کننده آن از چشم خارج مي شود و در نتيجه جائي براي کارگذاري لنز داخل چشمي باقي نمي ماند. اين روش در حال حاضر تقريبا کنار گذاشته شده و فقط در موارد خاصي؛ مثلا زماني که لنز دچار نيمه در رفتگي است و امکان حفظ کپسول عدسي وجود ندارد، بکار مي رود 

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي؛ پس از باز کردن قسمت قدامي کپسول عدسي، محتويات آن خارج شده و در نتيجه از محفظه کپسول عدسي ميتوان به عنوان محل کارگذاري لنز داخل چشمي استفاده کرد.  اين روش خود به دو شکل :  1 - با برش بزرگ و 2- با برش کوچک ؛ انجام مي شود.

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي با برش بزرگ؛ محل اتصال قرنيه به صلبيه ( ليمبوس) حدود 9 تا 11  ميلي متر باز مي شود و پس از باز کردن کپسول قدامي، هسته عدسي خارج مي  شود و پس از شستن مواد باقيمانده عدسي، لنز داخل چشمي  کار گذاشته مي شود و محل برش با 6 تا 9 عدد بخيه بسته مي شود . حدود دو تا سه ماه بعد بخيه ها برداشته مي شوند. پس حدود دو تا سه ماه طول مي کشد تا بينائي به حد نسبتا طبيعي برسد.بنابراين عيب اصلي اين روش را مي توان در طولاني بودن دوره نقاهت آن دانست. از آنجايي که با اين روش معمولا مقداري آستيگماتيسم ايجاد مي شود؛ ممکن است بينايي صد در صد نشده و براي اصلاح آن نياز به عينک دور باشد . هم اکنون در اکثر شهر هاي ايران اين روش با روش خارج کپسولي با برش کوچک (فیکو) جایگزین شده است.

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي با برش کوچک؛ از برش حدود 3 ميلي متري براي خارج کردن محتويات عدسي استفاده مي شود. به اين معني که هسته عدسي در داخل چشم خرد شده و سپس از طريق ساکشن از چشم خارج مي شود.

 اين روش خود به دو نوع است. 1- تکنيک فيکو امولسيفيکيشنکه براي خرد کردن هسته عدسي از انرژي" ماوراء  صوت (اولتراسوند)"  کمک مي گيرد. 2-تکنيک  فيکو ليزر: که براي خرد کردن هسته عدسي از انرژي  "ليزر"   کمک مي گيرد.

هم اکنون در تمام دنيا در بيش از 97درصد موارد روش استاندارد "تکنیک فیکوامولسیفیکیشن" است که از انرژي ماوراء صوت برای خرد کردن هسته عدسی  استفاده مي شود ؛ زيرا اين روش قدرت و کارايي بهتري دارد؛  بخصوص زماني که آب مرواريد پيشرفته بوده و در نتيجه هسته عدسي سفت باشد روش" فيکو ليزر" قابل انجام نيست. در ايران نيز تقريبا در اکثریت موارد از  روش" فيکوامولسيفيکيشن اولتراسوند" ( اصطلاحا به آن "فيکو" مي گويند)  استفاده مي شود؛ ولي از آن جائي که در تصور عموم، ليزر دقت بالايي دارد، اين روش بنام روش ليزري مطرح مي شود. اخیرا در بعضی مراکز چشم پزشکی در ایران "دستگاه فمتو سکند لیزر" برای عمل آب مروارید نصب شده و در موارد خاصی برای عمل جراحی آب مروارید مورد استفاده قرار می گیرد.

البته ذکر اين نکته ضروري است که  گاها پس از گذشت مدتي از عمل آب مرواريد ممکن است کپسول عدسي کدر شده و باعث تاري ديد شود که ما بطور معمول از انرژي ليزر براي باز کردن کپسول ( و مسير ديد) استفاده مي کنيم که به اين کار " ليزر کپسولوتومي" مي گوئيم     

 تقريبا بطور همزمان تحول مهم ديگري در طراحي و کيفيت لنزهاي مصنوعي داخل چشمي بوقوع پيوست واستفاده از عدسي هاي مصنوعي تاشونده مرسوم شد.اخيرا لنز هائي طراحي شده اند (موسوم به لنز هاي با خاصيت تطابق و لنز های چند کانونی) که با مکانيسم هاي مختلفي ديد نزديک را نيز تا اندازه قابل توجهي بهبود مي بخشند و در نتيجه فرد علاوه بر بينائي خوب دور ، بدون نياز به عينک مطالعه، نزديک را هم خوب مي بيند.

 بنابراين بارزترين حسن عمل جراحي آب مرواريد با برش کوچک، کاهش ميزان آستيگماتيسم ايجادشده در اثر عمل جراحي  و دوره نقاهت و بازگشت بينايي بسيار کوتاه است.

اگر هر دو چشم به آب مرواريد مبتلا باشد پزشك آنها را در يك زمان جراحي نمي كند. هر چشم بايد به طور جداگانه تحت عمل جراحي قرار گيرد. در صورتيكه وضعيت اورژانس نباشد بهتر است حدود چندهفته بين دو عمل فاصله باشد. گاهي از اوقات در بيماران مبتلا به بيماري قند جهت معاينه شبكيه و درمان ضايعات ناشي از بيماري انجام عمل آب مرواريد ضروري است.

از نظر بي هوشي نيز  با پيشرفت تکنولوژي عمل، ديگر نيازي به بي هوشي عمومي وجود ندارد و با تزريق بي حسي و يا حتي ريختن قطره بي حسي عمل جراحي امکان پذير است. 

 پيشرفته ترين روش عمل جراحي در دنيا عمل فيکو با استفاده از قطره بي حسي و بدون نياز به تزريق آمپول بي حسي و يا بي هوشي عمومي است . این روش بخصوص در بیمارن با بیماریهای زمینه ای نطیر بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون و سکته مغزی که بی هوشی برایشان ممکن است خطرناک باشد، مفید است. در اين روش مدت زمان عمل حدود ده دقيقه است و نيازي به پانسمان چشم نيست و بيمار بلافاصله پس از عمل مرخص مي شود و از روز بعد به کار و زندگي عادي برمي گردد.همه بيماران عمل شده توسط اينجانب با اين روش عمل مي شوند.

  

کلیپهای "عمل جراحی آب مروارید" (برای دیدن فیلم در اندازه مناسب بر روی فیلم کلیک دوبله کنید یا در پایین و سمت راست فیلم کلیک کنید )

                                                                                        

 مطالب مرتبط

 

در باره دکتر نادری

عناوین سایت

ساختمان چشم

دانستنی های چشم 

بیماری های چشم 

جراحی های چشم 

جراحی اصلاح عیوب انکساری

قوز قرنیه 

پرسش و پاسخ های چشم پزشکی

کلیپ ها و فیلم های چشم پزشکی 

 بیمه های طرف قرارداد

آب مرواریدیا کاتاراکت

عدسی چشم  

آب مروارید چیست؟  

انواع آب مروارید  

آب مروارید مادرزادی  

علل آب مروارید  

علائم آب مروارید  

تشخیص آب مروارید  

درمان آب مروارید  

جراحی آب مروارید  

تکنیک عمل آب مروارید توسط دکتر نادری  

فمتوکاتاراکت (عمل کاتاراکت با لیزر)  

لنزهای داخل چشمی  

درمان همزمان آب مروارید و پیر چشمی  

درمان همزمان آب مروارید و آستیگماتیسم  

کدورت کپسول عدسی بعد از عمل کاتاراکت 

توصیه های قبل از عمل کاتاراکت  

مراقبت های پس از عمل کاتاراکت  

توصیه های پس از عمل کاتاراکت