کامپیوتر و چشم

 خستگی هنگام کار با کامپیوتر Computer vision syndrom

 خيره شدن به Comouter and eye کامپیوتر و چشمصفحه مانيتور تعداد دفعات پلک زدن را کاهش مي‌دهد و سبب سوزش چشم و در نتيجه منجر به خشکي چشم  مي‌شود. هر چه فردی بيشتر به صفحه مانيتور خيره شود، کمتر پلک مي‌زند و هر چه کمتر پلک بزند دچار سوزش و آسيب چشم مي‌شود و هر چه احساس خشکي در چشم زياد شود سوزش و اشک ریزش را به دنبال خواهد داشت. به گفته محققان پلک زدن سبب تر شدن چشم مي‌شود و کارهايي که انسان را مجبور به کم‌کردن تعداد دفعات پلک زدن کند مانند کار با کامپيوتر و رانندگي و تماشاي تلويزيون سبب خشکي چشم مي‌شود.

امروزه كامپيوتر در همه جا، از خانه گرفته تا محل كار مورد استفاده قرار مي گيرد و متعاقبا اثراتي كه بر سيستم سلامت انسان مي گذارد، روز به روز محسوس تر مي گردد. مشكلات بينايي ناشي از كامپيوتر به طور كلي تحت سندرم بينايي كامپيوتر شناخته شده است. تعداد زيادي از كاربران كامپيوتر شكاياتي ناشي از كار من جمله؛ ناراحتي هاي چشمي، خستگي عضلاني، استرس و حتي اپي لپسي و جوش هاي صورت و ناراحتي هاي پوستي را بروز مي دهند كه در ذيل به برخي از عوامل موثر در خستگي چشم و راه كارهاي پيشگيري از آن مي پردازيم. ادامه مطلب...

تلفن همراه و چشم 

در برابر تلفن هوشمند خود هوشمند باشید

تلفن های هوشمند زندگی ما را آسان تر کرده اند؛ اما برچشم ها نیز عواض جانبی دارند. براساس مطالعات، استفاده زیاد از تلفن هوشمند باعث ایجاد علائم چشمی شبیه استفاده از سایر دستگاه های دیژیتال می شود. آیا انها خطرناک هستند؟ آیا نیستند؟ پزشکان می گویند تلفن های هوشمند باعث ایجاد حالتی به نام "کوری گذرا" می شوند. گرچه پزشکان می گویند که این وضعیت نباید باعث نگرانی شود؛ کوری گذرا حالتی موقتی است که به علت نگاه کردن در تاریکی با یک چشم  به شیئی درخشان ایجاد می شود.

تلفن و چشمببینیم این مشکل چگونه ایجاد می شود: زمانیکه در رختخواب به پهلو دراز بکشیم و با تلفن همراه کار کنیم؛ یکی از چشم ها با بالش پوشیده شده و چشم دیگر به تلفن همراه نگاه می کند.  موضوعی آشناست؟ از نظر تئوری، چشمی که توسط بالش پوشید می شود و به تاریکی عادت می کند و چشمی که باز است و به تلفن نگاه می کند به روشنایی عادت می کند؛ زمانیکه هر دو چشم باز شوند، چشمی که به روشنایی عادت کرده جایی را نمی بیند.

ما این را قبلا نیز تجربه کرده ایم. مثل زمانی که شما از بیرون و هوای آفتابی وارد اتاق می شوید و جایی را نمی بینید. ما می دانیم که این کوری فقط چند لحظه طول خواهد کشید و سپس چشم به شرایط جدید عادت می کند. اصولا چیزی که رخ می دهد سفید شدن رنگدانه های حساس به نور در چشم است. پزشکان می گویند که این کوری گذرا مضر نیست؛ اما این یکی از اثرات منفی تلفن های هوشمند برزندگی ماست. ادامه مطلب

کودکان و وسایل کامپیوتری

کامپیوتر و چشم کودکان 

با فراگیر شدن کامپیوتر در ابعاد مختلف زندگی روزانه، خستگی ناشی از دستگاه های کامپیوتری نیاز به توجه خاصی پیدا کرده است. برای انجام کارها، سرگرمی ها و تکالیف مدرسه ما از تلفن هموشمند، تبلت، لپ تاپ و تلویزیون استفاده می کنیم. در زندگی روزمره اکثر افراد، روزی نیست که با وسایل کامپیوتری سر و کار نداشته باشند.

والدین در مراجعه به مطب مکررا این سوال را می پرسند که آیا استفاده از وسایل کامپیوتری می تواند برای چشم فرزندشان  مضر باشد؟  برای کاهش نگرانی والدین، در این مبحث توضیحاتی علمی در باره نحوه استفاده کودکان از وسایل کامپیوتری خواهم داد.

ممانعت از اعتیاد به وسایل کامپیوتری منحصرا یک انضباط تربیتی تلقی نمی شود؛ بلکه محدودیت کار کودکان با صفحه نمایش، به عنوان نگرانی مشروع بهداشتی است. چشم کودکان و نوجوانان خیلی حساس است و وسایل کامپیوتری می تواند باعث مشکلاتی ناشی از خستگی چشم ها تا اختلالات خواب شود. کودکان بخصوص به خستگی کار با وسایل کامپیوتری مستعد هستند که علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1.  تاری دید
 2. خستگی چشم
 3. سردرد
 4. خشکی چشم ها
 5. دوبینی

کامپیوتر و چشم کودکان

خطر دیگر وسایل کامپیوتری تابش نور آبی است. طول موج نوری کوتاه (400 تا 500 نانومتر) در طیف نور با انرژی بالاست و از کامپیوتر ها، تلفن های همراه و تبلت ها ساطع می شود. انرژی نور آبی می تواند به داخل چشم نفوذ کرده و باعث آسیب به شبکیه شود. از انجائیکه چشم کودکان در حال رشد و نمو تدریجی است و فیلتر خاصی برای محافظت از چشمشان وجود ندارد، ممکن است آسیب ببیند. در چشم بزرگسالان رنگدانه های محافظتی وجود دارد که در برابر نور آبی از چشمشان محافظت می کند.

این اطلاعات به این معنی نیست که شما والدین را بترسانیم یا بخواهیم بطور دائمی شما را مجبور کنیم تا کودکانتان را از همه وسایل الکترنیکی محروم  کنید. به هر حال شما به عنوان والدین برای محافظت از چشم کودکتان یکسری انتخاب دارید:

 1. برای کودکان کم سن و سال زمان استفاده از صفحات نمایش را به آخر هفته ها و کار با وسایل کامپیوتری را به عنوان جایزه در نظر بگیرید. برای انجام تکالیف مدرسه نیاز به تلفن و وسایل کامپیوتری نیست؛ بنابراین کودکان می توانند در اخر هفته ها از بازی ها و برنامه های کامپیوتری لذت ببرند.
 2. برای کودکان بزرگتر، استفاده از وسایل اکترونیکی را به زمان های خاصی از روز مثلا بعد از انجام تکالیف مدرسه یا صرف غذا محدود کنید.
 3. زمان را طوری تنطیم کنید که وسایل الکترونیکی در بازه های زمانی خاص خاموش باشند؛ چون نور آبی باعث اختلال در نظم خواب می شود.
 4.  می توانید در مورد لزوم یا عدم لزوم تجویز عینک های محافظ نور آبی با چشم پزشکتان مشاوره کنید. شیشه های عینک فیلتر کننده نور آبی باعث راحتی چشم کودکان شده و از آنها را در برابر آسیب چشم ها محافظت می کند.

 عینک های کامپیوتر

 آیا  استفاده از عینک کامپیوتر ارزشمند است؟ کامپیوتر و چشم

عینک هایی که مدعی هستند که نور آبی ساطع شده از کامپیوترها، تلفن های هوشمند و تبلت ها را فیلتر می کنند، به طور فزاینده های در حال افزایش هستند. آگهی های تبلیغاتی برای این عینک ها مدعی هستند که تماس طولانی مدت با نور آبی می تواند باعث یکسری از مشکلات شود. مشکلات مورد ادعای احتمالی ناشی از نور آبی طیف وسیعی از خشکی چشم تا خستگی ناشی از وسایل الکترونیکی، اختلالات دوره خواب و حتی دژنرسانس (تخریب) ماکولا (لکه زرد شبکیه) است.  به هر حال هیچگونه مدرکی دال اینکه نوع و یا میزان نور ساطع شده ازصفحه نمایش کامپیوتربتواند به چشم آسیب برساند وجود ندارد.

بعضی افراد بسیار نگران هستند که استفاده طولانی مدت از کامپیوترهایشان باعث آسیب چشمی شود. این نگرانی می تواند به جا باشد؛ اما تاکنون هیچ شواهدی دال بر هیچگونه آسیب غیرقابل برگشت چشم ها ناشی از کار با کامپیوتر نیست. انجمن چشم پزشکی آمریکا هیچگونه عینک اختصاصی کار با کامپیوتر را پیشنهاد نمی کند. 

آیا باید در باره نور آبی و تشعشع نور کامپیوتر نگران باشیم؟

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه تماس با انواع خاصی از نوردر شراطی خاص می تواند به چشم آسیب برساند. مثلا تماس طولانی با اشعه ماوراء بنفش نور خورشید باعث افزایش خطر ابتلا به یکسری از بیماری های چشمی نظیر آب مروارید، ناخنک و سرطان می شود.

هرگز ثابت نشده که میزان نوری که از کامپیوتر ساطع می شود، باعث هیچگونه بیماری چشمی شود.  در مطالعاتی که انجام شده هیچگونه نورماوراء بنفش A یا B قابل اندازه گیری از صفحه نمایش کامپیوتر ساطع نمی شود. تشعشع نور ماوراء بنفش خورشید مضرترین قسمت نور خورشید برای چشم ها و پوست است.  بر اساس مطالعات برنامه محافظت در برابر اشعه در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست  MIT تحقیقات اخیر در باره مانیتورهای کامپیوتر، هیگونه شواهدی دال بر خطر سلامتی ناشی از تماس با امواج الکترومغناطیسی وجود ندارد.

خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش باعث خستگی چشم ها و کاهش پلک زدن در موقع کار با کامپیوترباعث خشکی چشم می شود. این مشکلات ناشی از نحوه استفاده افراد از کامپیوتراست نه به دلیل تابش نور صفحه نمایش کامپیوتر.

برای جلوگیری از خستگی کار ناشی از کامپیوتر نکات زیر را رعایت کنید:

 1. در فاصله حدود 40 سانتی متری (طول بازوها) از صفحه نمایش کامپیوتر بشینید. موقعیت صفحه نمایش طوری باشد که کمی پایین تر از سطح صورت شما باشد.
 2. در صورت لزوم، اذیت نور ناشی از صفحه نمایش کامپیوتر را با استفاده از یک فیلتر مات کم کنید.
 3. با استفاده از قانون 20 – 20 – 20 به چشمتان استراحت دهید: یعنی هر 20 دقیقه به مدت حداقل 20 ثانیه به فاصله 20 فوتی (6 متری) نگاه کنید.
 4. زمانی که احساس خشکی چشم می کنید، برای مرطوب کردن چشم ها ازقطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
 5. نور اتاقتان را تنظیم کنید و برای جلوگیری از از خستگی چشم ها کنتراست (حساسیت سایه روشن) صفحه نمایش کامپیوترتان را افزایش دهید.
 6. اگر ازلنز تماسی استفاده می کنید، گاهی مواقع با زدن عینک به چشمتان استراحت دهید.

بسیاری از مشکلات ناشی از کار با کامپیوتر گذرا بوده وبا توقف استفاده از کامپیوتر برطرف می شوند. انجمن چشم پزشکی آمریکا پیشنهاد کرده که همه افراد یک معاینه پایه چشم پزشکی در 40 سالگی داشته باشند. معاینات دوره ای و کامل چشم پزشکی توسط چشم پزشک برای تشخیص بیماریهای چشمی در مراحل اولیه بیماری حائز اهمیت است. همچنین انجمن چشم پزشکی آمریکا پیشنهاد می کند که هر فرد بالای 65 سال حتی اگر هیچ علامتی ندارد، هر یک تا دو سال یک بار تحت معاینه چشم پزشکی قرار گیرد.

فیلم عینک کار با کامپیوتر computer eyeglasses video

جراحیهای چشم